Офиси
0700 14 007
Вход за клиенти
Блог
ЕКСКУРЗИИ И ПОЧИВКИ
САМОЛЕТНИ БИЛЕТИ
ХОТЕЛИ
Начало
Екскурзии и почивки
Направления
Календар
Промоции
Горещи оферти
Хотелски резервации
Самолетни билети
Вход за клиенти
Офиси и контакти
Промоции
Горещи оферти
Потвърдени дати
Календар
Празници
55+
Испания
Италия
Гърция
Чехия
Македония
РАННИ ЗАПИСВАНИЯ
ВАКАНЦИОННИ ПРОГРАМИ 2018
ЕКЗОТИКА
ОФЕРТИ ЗА КОЛЕДА
НОВА ГОДИНА 2018
МАРТЕНСКИ ПРАЗНИЦИ

Канделарија

Тенерифе, Испания

Град Канделарија или како што бил нарекуван во минатото Вила Мариана де Канделарија е општина и град во источниот дел на остров Тенерифе. Градот се наоѓа на брегот на Атлантскиот океан на околу 17 км. Југозападно од главниот град на островот – Санта Круз де Тенерифе. Населението е околу 25 140 жители, а површината 49,18 квадратни километри.

Градот е прогласен за главен центар на католиците на Шпанија и Латинска Америка, бидејки е местото каде што се почитува Девицата од Канделабрија, патронат на Канарските острови. Најпознатата зграда во градот е базиликата Канделарија, во која се наоѓа олтарот со фигурата на Девицата од Канделарија. Главна знаменитост во градот освен базиликата се и статуите на деветте Абориџински кралеви на гуанчите, лоцирани на крајбрежјето.

Екскурзии и почивки до Испания »