Офиси
0700 14 007
Вход за клиенти
Блог
ЕКСКУРЗИИ И ПОЧИВКИ
САМОЛЕТНИ БИЛЕТИ
ХОТЕЛИ
Начало
Екскурзии и почивки
Направления
Календар
Промоции
Горещи оферти
Хотелски резервации
Самолетни билети
Вход за клиенти
Офиси и контакти
Промоции
Горещи оферти
Потвърдени дати
Календар
Празници
55+
Испания
Италия
Гърция
Чехия
Македония
РАННИ ЗАПИСВАНИЯ
ВАКАНЦИОННИ ПРОГРАМИ 2018
ЕКЗОТИКА
ПРЕДКОЛЕДНИ ЕКСКУРЗИИ
НОВА ГОДИНА 2018
ОФЕРТИ ЗА КОЛЕДА

Ла Оротава

Испания

Името на градот доаѓа од локалните жители на остроф Тенериф – гуанчите кои што го нарекувале "Arautava" или "Arautapala". Градот заедно со соседните населени места создава најголема општина на островот. Територијата на општината е околу 207,31 км2, од кои околу 78% припаѓаат на Националниот парк Тејде. Историскиот центар на градот Ла Оротава се наоѓа на 390 метри надморска височина и е прогласена за историски објект во 1976 година. Улиците на градот се прошарани со згради со голема историска вредност, меѓу кои и Европскиот универзитет на Канарските Острови. Град Ла Оротава е добро познат со типичните балкони кои ги украсуваат фасадите на традиционалните куќи на градот, килимите од цвеќиња и вулканска почва, кои се изработуваат секоја година за време на прославата на Corpus Christi.

Екскурзии и почивки до Испания »