Офиси
0700 14 007
Вход за клиенти
Блог
ЕКСКУРЗИИ И ПОЧИВКИ
САМОЛЕТНИ БИЛЕТИ
ХОТЕЛИ
Начало
Екскурзии и почивки
Направления
Календар
Промоции
Горещи оферти
Хотелски резервации
Самолетни билети
Вход за клиенти
Офиси и контакти
Промоции
Горещи оферти
Потвърдени дати
Календар
Празници
55+
Испания
Италия
Гърция
Чехия
Македония
РАННИ ЗАПИСВАНИЯ
ВАКАНЦИОННИ ПРОГРАМИ 2018
ЕКЗОТИКА
МАРТЕНСКИ ПРАЗНИЦИ
ВЕЛИКДЕН
МАЙСКИ ПРАЗНИЦИ

Маска

Испания

Во месноста „Маска“ се наоѓа мало село со истото име кое што се состои од десетина куќи во областа Сантјаго дел Тејде. Заради неговата локација се зборува дека тоа е последното скривалиште на локалните гуанчи кои што се криеле од шпанските конкистадори. Се наоѓа на 600 метра надморска височина и било изолирано до 1970 година кога започнало изградувањето на патот кој што поврзува Сантијаго дел Тејде и Буена Виста дел Норте. Од село Маска до океанот има неверојатна и живописна клисура Barranco de Masca. Преку клусирата може да се направи пешачки поход кој што не е особено тежок, но е потребна планинска опрема. Има легенди кои што раскажуваат дека пред многу година клусирата била скривалиште за пирати. Крајот на клисурата се отвора кон океанот кај девствената плажа "Маска" - шармантен залив во кој можете да пливате меѓу кристални води или да земете брод и да уживаат во незаборавно патување.

Екскурзии и почивки до Испания »