Офиси
0700 14 007
Вход за клиенти
Блог
ЕКСКУРЗИИ И ПОЧИВКИ
САМОЛЕТНИ БИЛЕТИ
ХОТЕЛИ
Начало
Екскурзии и почивки
Направления
Календар
Промоции
Горещи оферти
Хотелски резервации
Самолетни билети
Вход за клиенти
Офиси и контакти
Промоции
Горещи оферти
Потвърдени дати
Календар
Празници
55+
Испания
Италия
Гърция
Чехия
Македония
РАННИ ЗАПИСВАНИЯ
ВАКАНЦИОННИ ПРОГРАМИ 2018
ЕКЗОТИКА
МАРТЕНСКИ ПРАЗНИЦИ
ВЕЛИКДЕН
МАЙСКИ ПРАЗНИЦИ

Национален парк Гарахонај

Тенерифе, Испания

Национален парк Гарахонај се наоѓа на територијата на остров Ла Гомера, кој е дел од Канарските острови во Шпанија. Островот е познат по ретките суптропски шуми и со над 450 видови на растенија и е дел од светското наследство на УНЕСКО. Името на паркот произлегува од една легенда, која е распространета на островот, за љубовта помеѓу принцеза Гара од остров Ла Гомера и принцот Хонај од остров Тенерифе.

Ла Гомера е мал остров со недопрена флора. Во внатрешноста на островот се наоѓа областа Боско дел Седро со стогодишна шума од лавор и кедрови дрвја, кои заедно со националниот парк Гарахонај спаѓаат под заштита на УНЕСКО.

Богатсвото на Гарахонај се крие во уникатната шума од лавор, која е обилно наводнувана од многубројните потоци и извори. Меѓу ретките претставници на растителните видови се Канарската врба, канарски џел и кедрови дрвја. Тука се наоѓаат некои од најретките суптропски шуми.

Екскурзии и почивки до Испания »