Начало
Екскурзии и почивки
Направления
Календар
Промоции
Горещи оферти
Хотелски резервации
Самолетни билети
Вход за клиенти
Офиси и контакти
Промоции
Горещи оферти
Потвърдени дати
Календар
Празници
55+
Испания
Италия
Гърция
Чехия
Турция
РАННИ ЗАПИСВАНИЯ
ЕКЗОТИКА
ВАКАНЦИОННИ ПРОГРАМИ
ЕКСКУРЗИИ с АВТОБУС
ЕКСКУРЗИИ със САМОЛЕТ
СЕПТЕМВРИЙСКИ ПРАЗНИЦИ

Национален парк Тејде

Испания

Национален парк Тејде зазема површина од 189,9 километри квадратни во највисокиот дел на островот Тенерифе, Канарски Острови. Тој е познат како најголем од сите национални паркови на Шпанија, а поради уникатната природа и чистота е под покровителство на УНЕСКО како дел од светското природно и културно наследство. Паркот е основан во 1954 година, а во наши денови привлекува меѓу 3,5 и 4 милиони посетители годишно. Месноста е многу богата со растителни и животински видови и многу од нив се среќаваат единствено тука.

Паркот опфаќа територија на надморска височина над 2000 метри и достигнува до самиот врв на гигантскиот вулкан Тејде, гигант кој се издигнува на повеќе од 7000 метри од дното на Атлантикот. Ако се искачите до врвот не заборавајте да се приспособите со локалните климатски особености. Во текот на летото времето тука е многу жешко, а сонцето е силно и опасноста од изгореници е дури повисока во споредба со пониските крајбрежни области. Во зимските месеци температурите паѓаат под нулата и може да се формира трајна снежна покривка. Ако се искачувате низ овој дел од годината топлата облека е задолжително.

Екскурзии и почивки до Испания »