Начало
Екскурзии и почивки
Направления
Календар
Промоции
Горещи оферти
Хотелски резервации
Самолетни билети
Вход за клиенти
Офиси и контакти
Промоции
Горещи оферти
Потвърдени дати
Календар
Празници
55+
Испания
Италия
Гърция
Чехия
Турция
РАННИ ЗАПИСВАНИЯ
ЕКЗОТИКА
ВАКАНЦИОННИ ПРОГРАМИ
ЕКСКУРЗИИ с АВТОБУС
ЕКСКУРЗИИ със САМОЛЕТ
СЕПТЕМВРИЙСКИ ПРАЗНИЦИ

Порто де ла Круз

Тенерифе, Испания

Порто де ла Круз е град кој се наоѓа во долината Ла Оротава во северниот дел на остров Тенерифе. Името на градот потекнува од англиски јазик и во превод значи „ Пристаниште на Крстот“. Поради вулканскиот релјеф на островот денивелацијата на центарот на градот е околу 249 метри.

Порто де ла Круз е основан во 1502 г. како мало рибарско место со пристаниште, кое се користи од најголемиот град во негова близина – Ла Оротава. Во 1706 г. вулканот на островот еруптира и го уништува главното пристаниште на северниот дел – Гарачико, така пристаништето на Пуерто де ла Круз се претвора во најважното и оптоварено пристаниште на островот. Постепено трговијата со шеќер е поместена од производство и извоз на вино. Извозот одреден од европските колонизатори по освојувањето во 15 век генерира големи трговски и патнички движења со децении кон островот. Така првите странски посетители на островот се привлечени од уникатната клима и чист воздух во долината Таоро, каде доаѓаат за да се лекуваат од различни болести на дишните патишта.

На 03 мај 1651 г. Порто де ла Круз е прогласен за град и може да ги избира своите управници самостојно.

Во почетокот на 19 век голем дел од европската елита е привлечена од островите, дел од познатите посетители се писателот Вилијам Вајлд и германскиот истражувач, географ и ботаничар Александар фон Хумболт.

Масовниот туризам почнува да стекнува исклучително важна улога во локалната економија кон крајот на 19 век. Тогаш е изграден и првиот хотел „Таоро“, а и голем дел од старите фамилијарни куќи се претворени во хотели.

Екскурзии и почивки до Испания »