Офиси
0700 14 007
Вход за клиенти
Блог
ЕКСКУРЗИИ И ПОЧИВКИ
САМОЛЕТНИ БИЛЕТИ
ХОТЕЛИ
Начало
Екскурзии и почивки
Направления
Календар
Промоции
Горещи оферти
Хотелски резервации
Самолетни билети
Вход за клиенти
Офиси и контакти
Промоции
Горещи оферти
Потвърдени дати
Календар
Празници
55+
Испания
Италия
Гърция
Чехия
Македония
РАННИ ЗАПИСВАНИЯ
ВАКАНЦИОННИ ПРОГРАМИ 2018
ЕКЗОТИКА
МАРТЕНСКИ ПРАЗНИЦИ
ВЕЛИКДЕН
МАЙСКИ ПРАЗНИЦИ

Санта Круз де Тенерифе

Испания

Градот Санта Круз де Тенерифе се наоѓа во североизточниот дел на прекрасниот Канарски остров, Тенерифе. Градот е со население од 223 000 души и е главен град како на островот така и на целата провинција. Заедно со соседниот град Сан Кристобал де Ла Лагуна и други блиски гратчиња формираат агломерација со над половина милион жители. Санта Круз е основан во 1494 година и е типичен шпански град, жив и динамичен со широки булеварди и тесни улички, просторни плоштади, фонтани, продавници и пазари. Архитектурата датира од крајот на 19ти почетокот на 20ти век и како во секој типилен медитерански град преовладуваат најчесто згради во колонијален стил на околу два - три ката со рамни покриви и обоена во светли пастелни тонови.

Градскиот центар е многу пријатно место за прошетка не само за туристи, но и за локалните жители.Чистотата и прекрасната архитектура се комбинираат совршено со егзотичната вегетација.Најголем и најпознат е паркот Гарсија Санабрија, кој плени со своето раскошно зеленило и клупи за одмор под сенка. Меѓу најпознатите места за прошетка е улица Рамбла дел Генерал Франко. Ова е голема улица, која има широко шеталиштето за пешаци.

Друго интересно место за прошетка е булевард Франсиско ла Роче кој што минува покрај пристаништето на градот до Плаза де Еспанија – плоштад кој што е заобиколен со прекрасни згради и се смета за најголемиот во Санта Круз. Во средината на паркот има вештачко езеро. Според локалните жители местото е најцентралното во Санта Круз де Тенерифе. Наблизо до езерото се наоѓа споменикот на загинатите во граѓанската војна - “Монументо а Лос Каидос”. Следејќи по брегот на Атлантикот може да се стигне до најпознатата современа зграда на Канарските Острови - Аудиториум Тенерифе. Непосредно до Аудиториумот на самиот морски брег се наоѓа Морски парк Сезар Манрике. Тој е познат со своите базени со морска вода. 

Екскурзии и почивки до Испания »