Начало
Екскурзии и почивки
Направления
Календар
Промоции
Горещи оферти
Хотелски резервации
Самолетни билети
Вход за клиенти
Офиси и контакти
Промоции
Горещи оферти
Потвърдени дати
Календар
Празници
55+
Испания
Италия
Гърция
Чехия
Турция
РАННИ ЗАПИСВАНИЯ
ЕКЗОТИКА
ВАКАНЦИОННИ ПРОГРАМИ
ЕКСКУРЗИИ с АВТОБУС
ЕКСКУРЗИИ със САМОЛЕТ
СЕПТЕМВРИЙСКИ ПРАЗНИЦИ

Сан Кристобал де Ла Лагуна

Испания

Сан Кристобал де Ла Лагуна ( San Cristobal de La Laguna) e вториот по големина град на остров Тенерифе по главниот град Санта Круз де Тенерифе. Има население од над 150 илјади жители, а заради меѓународниот патнички аеродром „Тенерифе Север“ и својот Универзитет, Ла Лагуна го зазема второто по важност место на островот. Освен тоа е и најстариот град на Канарските острови, а доказ за тоа се многубројните архитектонски споменици и разновидното културно наследство, кое е вклучено во списокот на УНЕСКО.

Главните знаменитости се концентрирани во Горниот град на Ла Лагуна. Такви се например плоштадот Плаза дел Алелантадо со малата фонтана, која му придава неодолив шарм на регионот. Во близина се наоѓа зградата на општината, која исто така вреди да се посети. Општината на градот е исто така емблематска зграда, а Катедралата која е симбол на градот, се смета за најубавата зграда на Тенерифе.

Екскурзии и почивки до Испания »