Начало
Екскурзии и почивки
Направления
Календар
Промоции
Горещи оферти
Хотелски резервации
Самолетни билети
Вход за клиенти
Офиси и контакти
Промоции
Горещи оферти
Календар
Празници
55+
Испания
Италия
Гърция
Чехия
Португалия
Дубай и Абу Даби
ВАКАНЦИОННИ ПРОГРАМИ
ЕКЗОТИКА
ЕКСКУРЗИИ с АВТОБУС
ЕКСКУРЗИИ със САМОЛЕТ

Катедралата "Сан Никоалс"

Аликанте, Испания

Катедралата Сан Николас се наоѓа во Аликанте. Црквата е изградена меѓу 1613 и 1622 г. од Августин Бернанинио. Именувањето ктедрала е дадено от папа Јоан XXIII во 1959 г. Интересното за неа е, дека, е изградена врз стара џамија. Се одликува со сина купола, која е на височина од 45 метри. Под куполата се наоѓа капелата ''Capilla de la Comunion'', која се смета за една од најубавите примери на шпанскиот барок.

Екскурзии и почивки до Испания »