Начало
Екскурзии и почивки
Направления
Календар
Промоции
Горещи оферти
Хотелски резервации
Самолетни билети
Вход за клиенти
Банкови реквизити
Офиси и контакти
БЪЛГАРИЯ
Промоции
Горещи оферти
Календар
Празници
ЗЛАТНА ВЪЗРАСТ
Дубай и Абу Даби
Йордания
Египет
Испания
Италия
Гърция
Португалия
Турция
Северна Македония
Сърбия
ЕКЗОТИКА
ЕКСКУРЗИИ със САМОЛЕТ
ПОЧИВКИ със САМОЛЕТ
ЕКСКУРЗИИ с АВТОБУС
ОТ ВАРНА
УИКЕНДИ в ЕВРОПА
ПРЕДКОЛЕДНИ ЕКСКУРЗИИ
КОЛЕДА
НОВА ГОДИНА

Кумран

Израел

Кумран е населба во Израел, која се наоѓа на пустинското плато на околу една милја и половина од северозападниот брег на Мртвото Море, на Западниот брег на реката Јордан. Населбата од елинистическата епоха била изградена околу 134-104 г. пр. Хр., или малку подоцна, и опстојувала до 68 год., кога во времето на првата еврејска-римска војна била уништена. Населбата е најпозната по неговата непосредна близина до местото каде што во 1947 год. се пронајдени свитоците од Мртвото Море, најраните ракописи од хебрејски јазик од Стариот Завет.

Екскурзии и почивки до Израел »